- Lekki, dowcipny, ale wnikliwie napisany „Bluesowy alfabet Sławka Wierzcholskiego” to lektura, która może być pasjonująca również dla tych, którym hasło "blues" jest bardzo dalekie – napisał na okładce książki Paweł Sztompke z Programu Pierwszego Polskiego Radia.
„Bluesowy alfabet Sławka Wierzcholskiego” to ujęte w formę abecadła swoiste curriculum vitae weterana polskiej sceny bluesowej, mistrza harmonijki ustnej, wokalisty, kompozytora, autora tekstów, pedagoga, radiowca. Zanotowane przez Mariusza Szalbierza wspomnienia Wierzcholskiego to w dużej mierze hojnie okraszone anegdotami opowieści związane z 42-letnią działalnością zespołu Nocna Zmiana Bluesa. To m.in. spotkania z wielkimi gwiazdami światowego bluesa, koncertowe, niekiedy bardzo egzotyczne, podróże, liczne muzyczne flirty i mariaże, ważne sceniczne projekty i nieplanowane pozasceniczne incydenty oraz wiele innych wydarzeń.
Jak na CV przystało, poznajemy też Wierzcholskiego bardziej prywatnie – od bobasa w beciku, przez nastolatka wyławiającego dźwięki z kamienic toruńskiej starówki, studenta prawa, który szybko uznał, że w todze nie będzie mu do twarzy, po dojrzałego mężczyznę, ojca i dziadka, bluesmana (który, niczym dobre wino: „im starszy, tym lepszy”) zasiadującego z gitarą na ganku swojej wiejskiej samotni. A wszystko to – przez kilkadziesiąt haseł, od litery A do Ż – przeplata przebogata dokumentacja zdjęciowa. W ten oto sposób powstał na poły oficjalny, na poły nieoczywisty autoportret artysty, od ponad czterech dekad chronicznie „chorującego na bluesa”. Ku uciesze fanów tej muzyki – bez szans na wyleczenie.
„Alfabet…” ukazał się nakładem toruńskiego Wydawnictwa Adam Marszałek. W spotkaniu promocyjnym uczestniczyli autor książki oraz jej bohater. Ten ostatni przeplatał rozmowę wykonanymi na żywo bluesami z akompaniamentem gitary i harmonijki ustnej. Gościem imprezy był m.in. poseł Henryk Szopiński – pomysłodawca o wieloletni organizator zakrzewskiego Blues Expressu i zasłużony działacz kultury.
„Bluesowy alfabet Sławka Wierzcholskiego” to czwarta książka Mariusza Szalbierza, który od lat dokumentuje dzieje tej muzyki w naszym kraju. W 1997 roku był współtwórcą encyklopedii „Blues w Polsce”, w 2000 roku książki „Chory na bluesa”, zaś trzy lata później na rynku wydawniczym pojawiła się „Brodnica blues”. Jest także redaktorem trzech (w sumie 15 płytowych) „Antologii Polskiego Bluesa”, które ukazały się w latach 2008-2011.
(as)
Napisz komentarz
Komentarze