Ubezpieczenia na życie to polisy przeznaczone dla osób zdrowych, które chcą finansowo zabezpieczyć swoją przyszłość, np. w razie śmierci, trwałej niezdolności do pracy czy poważnego uszczerbku na zdrowiu. Niestety niektórzy ubezpieczający chcą wykorzystać możliwość otrzymania świadczenia, dlatego ubezpieczyciele starają się zabezpieczyć przed tego typu wyłudzeniami.
Okres karencji, czyli co?
Poprzez karencję należy rozumieć czas, w którym ubezpieczający opłaca składkę, jednak ochronie nie podlega kilka zdarzeń objętych umową. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których ubezpieczający wykupuje polisę tylko dlatego, aby szybko otrzymać należne mu świadczenie.
Przykład. Załóżmy, że ubezpieczenie na życie przewiduje wypłatę świadczenia z okazji urodzenia dziecka. Okres karencji wynosi 9 miesięcy. Pozwala to zapobiec sytuacji, w której kobieta ubezpiecza się, gdy dowie się o ciąży, np. w 2 miesiącu.
Warto podkreślić, że okresy karencji różnią się w zależności od tego, jakiego zdarzenia losowego dotyczą. Przykładowo, karencja związana z urodzeniem dziecka wynosi aż 9 miesięcy, a karencja związana ze śmiercią ubezpieczającego na skutek samobójstwa – nawet 2-3 lata.
Więcej na temat okres karencji i czasu trwania można przeczytać w artykule dostępnym na stronie http://porownywarka-ubezpieczen.pl/ubezpieczenie-na-zycie-bez-karencji-czy-to-mozliwe/.
Ubezpieczenie na życie bez karencji jest możliwe…
Okazuje się, że ubezpieczenie na życie bez karencji jest dostępne. Warto jednak mieć świadomość, że temu okresowi nie podlegają wszystkie zdarzenia. Dotyczy to między innymi sytuacji związanych z faktyczną losowością, np. śmierć ubezpieczonego, śmierć współmałżonka, uszczerbek na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego wypadku itp.
Karencja to nie wszystko…
Wybierając ubezpieczenie na życie, nie kieruj się wyłącznie okresem karencji. Istnieje znacznie więcej ważniejszych czynników decydujących o przewadze jednej polisy nad pozostałymi.
Zwróć uwagę m.in. na takie aspekty jak:
- zakres ochrony,
- suma ubezpieczenia,
- rozszerzenia umowy,
- konieczność poddania się badaniom lekarskim,
- wymagany wiek ubezpieczającego,
- wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Im więcej parametrów porównasz, tym bardziej dopasowane będzie ubezpieczenie na życie. A przecież chodzi o to, aby dobrze zabezpieczyć się finansowo w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych, prawda?