Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Konferencja „Energia Społeczna Lokalnych Wspólnot” w Zakrzewie

Podziel się
Oceń

W poniedziałek, 7 kwietnia 2025 r., w sercu Zakrzewa – w Domu Polskim – Centrum Idei Rodła – odbyła się wyjątkowa konferencja pt. „Generatory energii społecznej – Energia Społeczna Lokalnych Wspólnot”
Konferencja „Energia Społeczna Lokalnych Wspólnot” w Zakrzewie

Autor: Gmina Zakrzewo

Wydarzenie to przyciągnęło licznych przedstawicieli środowisk lokalnych: samorządowców, edukatorów, animatorów kultury i społeczników, którzy wspólnie pochylili się nad zagadnieniem niezwykle istotnym dla przyszłości naszych małych ojczyzn – energią społeczną.

Konferencję otworzyli gospodarze wydarzenia:

• Marek Buława – Wójt Gminy Zakrzewo,

• Barbara Matysek-Szopińska – Dyrektorka Domu Polskiego – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie.

Wprowadzeniem w tematykę konferencji była refleksja otwierająca pt. „Generatory energii społecznej – dlaczego to robimy, jak i po co?”, którą wygłosił prof. Jerzy Hausner – Przewodniczący Rady Programowej OEES, reprezentujący Fundację GAP. Jego słowa skłaniały do głębokiej refleksji nad tym, co napędza nasze działania społeczne i jak przekuwać pasję oraz zaangażowanie w realną zmianę.

Ważnym punktem programu był panel dyskusyjny zatytułowany „Zintegrowane wspólnoty lokalne jako generatory energii społecznej”, w którym udział wzięli:

• Prof. Cezary Obracht-Prondzyński (Uniwersytet Gdański, OEES) – moderator,

• Dorota Augustyniak – Prezeska Fundacji Słoneczko,

• Dr Paweł Owsianny – Dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego,

• Ewa Polańska-Ciechanowska – Dyrektorka PSP w Lipce.

Dyskutowano o tym, jak tworzyć przestrzenie sprzyjające zaangażowaniu mieszkańców, jak wspierać oddolne inicjatywy oraz jaką rolę pełnią instytucje i samorządy w podtrzymywaniu lokalnego ducha wspólnotowości. Szczególną uwagę poświęcono edukacji obywatelskiej, międzypokoleniowej wymianie doświadczeń oraz potrzebie włączania młodzieży w działania społeczne.

W części warsztatowo-seminaryjnej pt. „Energia społecznych praktyk – doświadczenia, bariery, efekty”, moderowanej przez dr. Pawła Owsiannego, zaprezentowano inspirujące przykłady z różnych części regionu:

• Paulina Maj-Erwardt i Dawid Erwardt – Stowarzyszenie Piłki Siatkowej Sparta w Złotowie,

• Barbara Matysek-Szopińska – Dom Polski – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie,

• Jakub Mincewicz – Uniwersytet Ludowy w Radawnicy,

• Barbara Sadowska – Fundacja Pomocy Wzajemnej BARKA,

• Henryk Szopiński – Poseł na Sejm RP, muzyk, animator kultury.

Praktycy dzielili się swoimi doświadczeniami, omawiali bariery i trudności, ale też wskazywali na konkretne efekty i wartości płynące z długofalowego działania na rzecz lokalnych społeczności.

Konferencję zakończyła refleksja podsumowująca w wykonaniu prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego oraz kameralny koncert, który w symboliczny sposób zamknął ten dzień pełen inspiracji i dobrej, społecznej energii.

Spotkanie w Zakrzewie było nie tylko miejscem wymiany myśli, ale i potwierdzeniem, że lokalna energia społeczna naprawdę istnieje – i ma się całkiem dobrze. Trzeba ją tylko pielęgnować, wspierać i mądrze rozwijać.


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Aktualności
Reklama
Reklama