Zarobkowy, indywidualny przewóz osób do ustalonych przez nie miejsc – tak w skrócie definiuje się usługi taksówkowe. Jak się zabrać za ten biznes? Na początek z pewnością trzeba zapoznać się z przepisami prawnymi, w tym z kodeksem ruchu drogowego. Należy też spełniać określone wymagania, np. trzeba mieć odpowiedni wiek (ukończone 21 lat), prawo jazdy kategorii B i być właścicielem pojazdu, który będzie narzędziem pracy taksówkarza. Wymagane jest też zaświadczenie o niekaralności oraz o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych.
Licencja przepustką do przewozu osób
Taksówka to pojazd samochodowy, który jest odpowiednio wyposażony i oznaczony. Może przewozić maksymalnie 9 osób łącznie z kierowcą, a także ich bagaż podręczny. Opłata za kurs ustalana jest podstawie taksometru z ważną licencją, połączonym z kasą fiskalną. Taksówka musi mieć też odpowiednią ilość miejsc, drzwi, apteczkę samochodową i dodatkowe ogumienie. Aby móc realizować przewóz osób, należy jeszcze uzyskać specjalną licencję, którą wydaje prezydent miasta, wójt lub burmistrz. Otrzymuje się ją po ukończeniu szkolenia oraz zaliczeniu egzaminu z zakresu transportu drogowego taksówką. Jeśli jednak osoba, która chce prowadzić taki interes, przez co najmniej 5 lat wykonywała zawód taksówkarza, wówczas nie musi zaliczać takiego kursu – wystarczy tylko, że przedstawi stosowne zaświadczenie z Urzędu Skarbowego. Licencja wydawana jest na określone auto oraz na obszar wykonywania działalności.
Sprawy księgowe i ubezpieczeniowe
Decydując się na taksówkowy interes, trzeba wybrać Numer Klasyfikacji PKD (49.32.Z) oraz wybrać jeden z rodzajów działalności gospodarczej (poza spółką partnerską). Najczęściej wybierany jest wpis osoby fizycznej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli tzw. jednoosobowa działalność gospodarcza (źródło: https://www.biznes.gov.pl/poradnik/-/scenariusz/66-TRANS_TAXI). Kolejne kwestie są już typowo księgowej natury: trzeba podjąć decyzję, jaką formę opodatkowania wybrać, czy zostać płatnikiem VAT itp. Załatwić też trzeba kwestię Taxi Insurance – ubezpieczenia taksówkowego. Skorzystać można z wielu ofert. Na stronach ubezpieczycieli takich jak Taxi Insurer czy innych znaleźć można wiele wariantów polis. Podstawową jest OC, zaś AC, NNW i Assistance to warianty dodatkowe, które jednak mogą się przydać dla zabezpieczenia, w związku z podwyższonym ryzykiem, jakie niesie praca o takim charakterze. Ubezpieczenie tego typu można kupić na stronie https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-insurance/.
Artykuł sponsorowany